Könyvelés -debrecen

2025. JANUÁR 1-JEI TEÁOR-VÁLTÁS ÉS AZ EZZEL JÁRÓ ÜGYFÉLI KÖTELEZETTSÉGEK – FONTOS

Szerző: | dec 18, 2024 | 2025

2025. JANUÁR  ELSEJEI TEÁOR-VÁLTOZÁS ÉS AZ EZZEL JÁRÓ ÜGYFÉLI KÖTELEZETTSÉGEK 

A gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere (TEÁOR) 2025. január 1-jével megváltozik. A 2008 óta hatályos TEÁOR’08-at a TEÁOR’25 váltja fel. A TEÁOR szám  azon tevékenységek számjele, amelyeket a társaság végez és tevékenységei közé felvett. Ezek mindegyike megtalálható a cégkivonatban is, azonban önmagában a TEÁOR számok miatti változások következtében nem szükséges a cégadatok módosítása.

Fontos! A tevékenységeket le kell kérdezni és az új TEÁOR/ÖVTJ átsorolásban megkeresni a párját vagy az adott tevékenységnek megfeleltethető új kódot. Az  átjelentéseket a könyvelő fogja megcsinálni, ha szükséges, de a tevékenységek kimazsolázása nem a könyvelő feladata.

A saját tevékenységeket itt https://www.e-cegjegyzek.hu/, az adószám/cégjegyzékszám megadása után a tárolt cégkivonatot választva kérhetjük le vagy a NAV oldalán https://ugyfelportal.nav.gov.hu/, a képviselt cég saját adataira kattintva érhetjük el.

Egyéni vállalkozók az adószám  megadása után itt találják tevékenységeiket, amelyek kódjait  az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke tartalmazza  (ÖVTJ) (https://www.ksh.hu/osztalyozasok_ovtj25); https://www.nyilvantarto.hu/evny-lekerdezo/; https://nav.gov.hu/adatbazisok/adatbleker/tevekenysegeklekerdezes/egyeni-vallalkozoi-igazolvannyal-rendelkezo-adozok-tevekenysegeinek-lekerdezese

Ahol az adott tevékenységnek továbbra is egy kódja maradt, csak az változott, abban az esetben nincs teendő, de több tevékenység kódja megszűnt vagy további ágakra tagozódott. Például a TEÁOR’08 „47.91 Csomagküldő, internetes kiskereskedelem” szakágazat megszűnik és 31 kiskereskedelmi tevékenységbe sorolódik át; a 45 Gépjármű, motorkerékpár kereskedelme, javítása ágazat megszűnt és a 46–47, 95 ágazatokba került át. A jövőben nem az eladási forma/csatorna képezi a statisztikai osztályozás kritériumát, hanem az eladott termék. Így megszűnt az 47.9 Nem bolti, piaci kiskereskedelem és a 47.8 Piaci kiskereskedelem is. Közvetítői tevékenységek minden egyes érintett ágazaton belül külön kódon szerepelnek.

Hogyan történik a főtevékenységek átsorolása?

A KSH a szervezetek/önálló vállalkozók adminisztratív terheinek a csökkentése érdekében minden egyes adószámmal rendelkező szervezetre/önálló vállalkozóra beállít egy főtevékenységkódot a TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerint. A több részre szétváló (1:n kapcsolatú) kódokat részben statisztikai adatgyűjtésből és adminisztratív adatátvételből származó információk alapján, részben az ezen információkra épülő gépi tanuló algoritmuson keresztül sorolja át. Ahol nincs a gépi tanuló algoritmus számára felhasználható adat, ott a szervezetek/önálló vállalkozók a legvalószínűbbnek értékelt kódot kapják a besorolás során.

A hatályos főtevékenységkód a statisztikai számjel lekérdezésével ismerhető meg, melyhez az adószám első 8 számjegyére van szükség, amit a lenti keresőbe kell beírni, a TEÁOR lekérdező linkre kattintva. A keresés eredményeként megjelennek a szervezet/önálló vállalkozó azon alapadatai, amelyek a KSH nyilvántartási rendszerében szerepelnek, köztük a szervezet/önálló vállalkozó – adott napon hatályos nómenklatúrának megfelelő – adminisztratív főtevékenysége.

TEÁOR lekérdező: https://www.ksh.hu/szamjel

Hol érhető el az új TEÁOR osztályozási rendszer és a fordítókulcs?

Az új osztályozási rendszer struktúrája, tartalma, valamint a TEÁOR’08 és TEÁOR’25 közötti Eurostat által készített hivatalos fordítókulcs a Központi Statisztikai Hivatal (a továbbiakban: KSH) honlapján az Osztályozások/TEÁOR’25 menüpont alatt érhető el. Az átállás megkönnyítése érdekében a KSH készített egy TEÁOR’25 kódkereső programot, valamint a fordítókulcsra építő TEÁOR’08–TEÁOR’25 átkódoló programot is. Az új kódkereső program segítségével megjeleníthető a TEÁOR’25 összes kategóriája, illetve lehetséges kód-, vagy szövegrészletet tartalmazó elemekre való keresés is. Emellett az átkódoló program segítségével lehetőség van a 2008-as TEÁOR-kódszám átkódolására az új, TEÁOR’25-kódszám(ok)ra.

Hogyan épül be az új főtevékenységkód a közhiteles hatósági nyilvántartásokba?

Az adószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek új főtevékenységkódjait a KSH a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, míg a költségvetési szervek új főtevékenységkódjait a Magyar Államkincstárnak (a továbbiakban: Kincstár) adja át, mely szervezetek – az érintett kódok saját nyilvántartásaikban történő átvezetését követően – továbbadják ezeket más közhiteles hatósági nyilvántartások számára. Legkésőbb 2025. január 31-ig minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25/ÖVTJ’25 szerinti főtevékenységkódokat fogja tartalmazni.

Hogyan történik az egyéb tevékenységek átsorolása?

Az egyéb tevékenységkódokat a KSH nem tartja nyilván.

Azadószámos magánszemélyek, az egyéni vállalkozók, a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek egyéb tevékenységei közül az adóhatóság fordítja át az egyértelműen átsorolható (1:1 kapcsolatú) tevékenységeket a fordítókulcs alapján 2025. január 31-ig.  A költségvetési szervek tekintetében a Kincstár feladata az egyértelműen átsorolható egyéb tevékenységek tekintetében az automatikus átsorolás.

Amennyiben az egyéb tevékenységek az új osztályozás szerint több kódra válnak szét (1:n kapcsolatok), akkor nem történik automatikus átfordítás. Ebben az esetben a szervezeteknek/önálló vállalkozóknak van bejelentési kötelezettségük 2025. július 1-jéig.

Mi a teendő, ha az ügyfél nem ért egyet a megajánlott főtevékenységkóddal és az automatikusan átforgatott egyéb tevékenységkódokkal?

Abban az esetben, ha a cégbejegyzésre kötelezett, illetve cégbejegyzésre nem kötelezett szervezetek, valamint a civil szervezetek nem értenek egyet a főtevékenységüket, illetve az automatikusan átforgatott egyéb tevékenységüket (tevékenységeiket) azonosító, megajánlott TEÁOR kódokkal, akkor 2025. július 1-jéig az adóhatóságnál tudnak változást kezdeményezni.

Amennyiben az önálló vállalkozók nem értenek egyet a főtevékenységüket, illetve az automatikusan átforgatott egyéb tevékenységüket (tevékenységeiket) azonosító, megajánlott ÖVTJ kódokkal, akkor 2025. július 1-jéig az adóhatóságnál tudnak változást kezdeményezni.

Mi a teendő, ha az ügyfél nem tudja, hogy az adott tevékenység mely TEÁOR/ÖVTJ kód alá tartozik, illetve, hogy engedélyköteles, vagy meghatározott képzettséghez kötött-e annak végzése?

Amennyiben az ügyfél nem tudja, hogy a végezni kívánt tevékenység mely TEÁOR/ÖVTJ kód alá tartozik, abban az esetben a KSH-hoz fordulhat segítségért, ahol besorolási állásfoglalást kérhet.

Fontos tisztában lenni azzal, hogy bizonyos tevékenységi körök engedélykötelesek vagy meghatározott képzettséghez kötöttek. Ez egyben azt is jelenti, hogy jogerős hatósági engedély hiányában nem lehet azokat sem végezni, sem pedig számlát kiállítani róluk. Ellenkező esetben ugyanis súlyos anyagi és jogi következményekkel kell szembenéznie az adott vállalkozásnak.

A gazdasági kamarák tájékoztatást adnak a képesítéshez, hatósági engedélyhez, valamint bejelentéshez kötött gazdasági tevékenységekről. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara honlapján elérhető a Kamarai Vállalkozói Információs Rendszer (KAVIR), amely az egyes tevékenységek képesítési, engedélyeztetési, bejelentési követelményeiről nyújt tájékoztatást.

Szükséges-e a létesítő okirat módosítása?

Létesítő okiratot csak maga az adott szervezet módosíthat, így abban nem kerülnek átvezetésre az új kódok.

Az új főtevékenységkódot – akár azt, ami megajánlásra kerül, akár azt, amire a szervezet 2025. július 1-jéig változtat – elegendő akkor átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet a cégjegyzékben vezetett adatait módosítja.

Amennyiben a szervezet 2025. július 1-je után módosít a főtevékenységkódján, akkor viszont azt – a megszokott módon – kötelező azonnal módosítani a létesítő okiratban is.

főtevékenységen kívüli egyéb tevékenységeket alapesetben is akkor kell csak átvezetni a létesítő okiratban, amikor a szervezet valamilyen oknál fogva eleve változtatni akar a dokumentumon, így itt nincs változás.

A civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek létesítő okiratában nem kötelező feltűntetni a TEÁOR-kódokat.

Amennyiben azonban egy szervezet létesítő okirata tartalmaz TEÁOR-kódot, akkor azokat – a rendkívüli átsorolásra való tekintettel – elegendő a civil és egyéb cégnek nem minősülő szervezetek nyilvántartásának első módosításakor átvezetni.

Amennyiben a létesítő okirat módosítása kizárólag a TEÁOR’25-nek való megfelelést szolgálja, a változásbejegyzési kérelem illeték és közzétételi költség megfizetése nélkül terjeszthető elő.

 

#TEÁOR2025 #TEÁORváltozás #TEÁORátsorolás #TEÁORátsorolás2025 #tevékenységátsorolás #újteáor #teáorkód

https://nav.gov.hu/ado/egyeb/2025._januar_1-jei_TEAOR-valtas_es_az_ezzel_jaro_ugyfeli_kotelezettsegek

Vegyük fel a kapcsolatot

Ha úgy érzed, hogy bármiben a segítségedre lehetek ami könyvelés, akkor ne habozz.

Barna Dóri

Telefon

Írj nekem

13 + 1 =

Barna Dóri - konyvelosdi.hu

Aktuális

JÖVEDÉKI ADÓ, AUTÓPÁLYA DÍJAK, KÖZLEKEDÉSI HATÓSÁGI DÍJAK EMELÉSE

2025. évtől – két lépésben – automatikus adóemelést vezetnek be Magyarországon az infláció mértékétől függően több adónemnél: jövedéki adó (szeszes ital, dohánytermék, üzemanyag), gépjárműadó, cégautóadó, átírási illeték, regisztrációs adó.

TOVÁBB EMELKEDIK AZ EFO KÖZTERHE 2025.02.01-TŐL

2025.02.01-től tovább emelkedik az EFO közteher mértéke, alkalmi foglalkozatás esetén 2.900 Ft/napról 4.400 Ft/napra. 2025.07.01-től 120 napos bejelentési korlát lép hatályba, amely maximálja az évben egyszerűsített foglalkoztatásban tölthető napok számát (összesen).

DRÁGUL A BANKOLÁS – MEGÚSZHATÓ BANKI KÖLTSÉGEK

A kormány döntése értelmében 2024. augusztus 1-jével megemelkedett a tranzakciós illeték mértéke, ezt 2025. január 1-től továbbháríthatják a bankok lakossági ügyfeleikre is.

ADÓELŐLEG NYILATKOZATOK 2025.

2024-től az első házasok, a személyi és négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményére vonatkozó nyilatkozatokat folytatólagos formában is megteheti az arra jogosult magánszemély.

BEZÁR AZ ÜGYFÉLKAPU, KINYIT AZ ÜGYFÉLKAPU+ ÉS A DÁP

2025.01.16., ettől az időponttól szűnik meg az ügyfélkapus bejelentkezési mód. Az időpont választás nyilván megérne néhány szót megint…a szakma kimaradt az egyeztetésből ezúttal is, azt tisztán mutatja.

MINIMÁLBÉR, GARANTÁLT BÉRMINIMUM 2025

2025. január 1-jétől a minimálbér havi összege 290 800, a garantált bérminimumé 348 800 forintra emelkedik. Az egyszerűsített/alkalmi foglalkoztatás keretében kötelezően kifizetendő legkisebb bér szakképzetlen munkakörben 11.368 Ft, szakképzettséget igénylő munkakörben 13.952 Ft naponta. A napi közteher 2.900 Ft.

ADÓKEDVEZMÉNYEK

A magánszemély által érvényesíthető adókedvezmények közül a személyi kedvezmény igazodik a minimálbér összegéhez. A családi kedvezmény összegét a kormány két lépcsőben, 2025. 07.01-től, illetve 2026.01.01-től emeli 50-50%-os mértékben.

SZÉP KÁRTYA CSEMPÉRE – AKTÍV MAGYAROK ALSZÁMLA

2025.01.01-től újdonság, hogy a SZÉP-kártya fizetési számlájához kapcsolódóan új, az Aktív Magyarok elnevezésű alszámla nyílik, illetve lakásfelújításra is használható lesz a SZÉP kártya egyenlege a 2025. január 1-jén ott nyilvántartott egyenleg és a számlára 2025. évben érkező összeg ötven százalékáig.

LAKHATÁSI TÁMOGATÁS

Ezt a juttatást a 35 évnél fiatalabb munkavállalók kaphatják. A támogatás lakás bérleti díjának megfizetésére vagy lakáscélú hitel törlesztésére is használható.

GÉPJÁRMŰADÓ, CÉGAUTÓADÓ

A gépjárműadó és a cégautóadó mértéke is nő 2025. január 1-jétől, illetve egyúttal inflációkövetővé is tette ezeket a kormány.

Archív

M30-as igazolás

2024. január 31-iég kell a kifizetőnek kiállítani és átadni a természetes személy részére az 23M30-as összesített igazolást. Az igazolás személyesen, postai vagy elektronikus úton adható át.

Foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor 2024-től új típusú igazolást kell kiadni a munkavállalók részére. A foglalkoztatási igazolás részleteiről itt olvashatsz.

Szabadságkiadás változása

2024-től a szülői szabadság mellett a gyermekek után járó pótszabadságot is a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni, amelyet köteles legalább 15 nappal előre jelezni. Erről és a járó szabadságok mértékéről olvashatsz.

Adóelőleg-nyilatkozatok

2024-től az első házasok, a személyi és négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményére vonatkozó nyilatkozatok folytatólagos formában is megtehetőek. Mutatom hol érhetőek el a nyilatkozatok és milyen formában tölthetőek ki.

Gépjárműadó-változás

A gépjárműadót 2024-től már nem két részletben, hanem egy összegben, ÁPRILIS 15-ig kell kiegyenlíteni az Adóhatóság felé.
Segítek, ha nem tudod az összeget. Olvashatsz a lehetséges fizetési módokról és a cégautóadóval való összefüggésről is.

Minimálbér, garantált bérminimum emelés 2023. december 1-jétől

A 2023. november 20-án megjelent 164. számú Magyar Közlönyben kihirdették a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 508/2023. (XI. 20.) Korm. rendeletet, amely 2023. december 1-jén lép hatályba.

Barna Dóri - konyvelosdi.hu