NYILATKOZATOK ELÉRHETŐSÉGE, FORMÁI
Az arra jogosult magánszemély adóelőleg-nyilatkozatát a kifizető felé írásban vagy elektronikus úton teljesítheti. Bizonyos kedvezmények tekintetében ezévtől mindez folytatólagos formában is megtehető. A nyilatkozatban bekövetkezett bármilyen változásról a magánszemélynek – új nyilatkozat tételével – mihamarabb értesítenie kell a kifizetőt.
Letölthető adóelőleg-nyilatkozatok itt találhatóak:
https://nav.gov.hu/ado/szja/Adoeloleg_nyilatkozat
Az elektronikus nyilatkozattételről részletes tájékoztatás az alábbi linken:
https://nav.gov.hu/ado/szja/Online_adoeloleg_nyil20191220
Amennyiben a magánszemély írásban és elektronikus felületen is tett adóelőleg-nyilatkozatot, a kifizetőnek az írásban átadott nyilatkozatot kell figyelembe vennie.
A kedvezmények érvényesítési sorrendje a következő:
- négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye
- 25 év alattiak kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- személyi kedvezmény
- első házasok kedvezménye
- családi kedvezmény
ÚJDONSÁG – FOLYTATÓLAGOS NYILATKOZAT
2024-től az első házasok, a személyi és négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményére vonatkozó nyilatkozatokat folytatólagos formában is megteheti az arra jogosult magánszemély. Ebben az esetben a fenti kedvezményekkel kapcsolatban nincs szükség új nyilatkozat benyújtására minden évben a munkavállaló részéről, azt a munkaadó változatlan tartalommal figyelembe veszi egészen addig, amíg újat nem nyújt be vagy nem kéri annak mellőzését. Mindez az adóelőleg-nyilatkozat megfelelő rublikájába tett ikszel jelölhető.
A folytatólagos nyilatkozatokkal kapcsolatos új előírásokat első alkalommal a 2023. december 31-ét követően tett adóelőleg-nyilatkozatok esetében kell majd alkalmazni. Fontos azonban, hogy az adóelőleg-nyilatkozat tartalmában bekövetkezett változást a magánszemély haladéktalanul köteles közölni olyan formán, hogy újra nyilatkozik. Ha a változásokat nem jelzi és a folytatólagos nyilatkozat alkalmazása miatt később az adóhatóság adóhiányt állapít meg, nem mérsékelhetők a magánszemélyt terhelő jogkövetkezmények. Ezért kifejezetten fontos, hogy a nyilatkozó magánszemély fokozottan figyeljen az abban bekövetkezett változások esetén szükséges teendőire.
Ha a magánszemély valótlan nyilatkozatot tesz azért a kifizető/munkáltató nem felel, de kötelessége a nyilatkozat lehetőségéről és adásának vagy nem adásának következményeiről tájékoztatni a magánszemélyt.
A KEDVEZMÉNYEKRŐL RÉSZLETESEBBEN
Az igénybe vehető kedvezmények mértéke a jogosultság tényén túl a megszerzett jövedelem nagyságától függ. Számítása, illetve törvényi maximuma az alábbiak szerint alakul.
A 25 év alatti fiatalok kedvezménye legfeljebb a jogosultsági hónapok számának és a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozóan közzétett nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresetnek a szorzata. Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyekben a fiatal a 25. életévét nem töltötte be, utoljára a 25. életéve betöltésének hónapja.
A 30 év alatti anyák kedvezménye adóévenként legfeljebb a jogosultsági hónapok számának és a tárgyévet megelőző év július hónapjára vonatkozóan közzétett nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkeresetnek a szorzata.
A minimálbér változásával a személyi kedvezmény 2024. január 1-jétől havi szinten 13.300 forintra emelkedik. Jogosultsági hónapként azok a hónapok vehetők figyelembe, amelyekben a fogyatékos állapot az erről szóló igazolás, határozat alapján legalább egy napig fennáll.
Az első házasok tekintetében a házastársak által együttesen érvényesíthető kedvezmény jogosultsági hónaponként 33 335 forint. Jogosultsági hónapként a házassági életközösség fennállása alatt a házasságkötést követő hónaptól (azt első jogosultsági hónapnak tekintve) legfeljebb 24 hónap vehető figyelembe.
A családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként
- a) egy eltartott esetén 66 670 forint,
- b) kettő eltartott esetén 133 330 forint,
- c) három és minden további eltartott esetén 220 000 forint.
A fenti családi kedvezmény minden olyan kedvezményezett eltartott után, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül, jogosultsági hónaponként és kedvezményezett eltartottanként 66 670 forinttal növelt összegben vehető igénybe. E rendelkezés alkalmazásában tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek minősül az a 18. életévét betöltött magánszemély is, aki a magasabb összegű családi pótlék helyett fogyatékossági támogatásban részesül.
Személyi jövedelemadó törvény: https://njt.hu/jogszabaly/1995-117-00-00.197#CI
(Forrás: minositettkonyvelok.hu; Adózóna; nav.gov.hu, njt.hu)