UNIÓS ALANYI MENTESSÉG
Az alanyi adómentesség szabályai kiegészültek a nemzetközi ügyletekkel. A nemzetközi alanyi adómentesség választása külföldön teljesített ügyletekre és távértékesítésekre is lehetséges. Ehhez külön nyilatkozat benyújtása szükséges az adóhatóság felé. Feltétele, hogy az adóalany értékesítésének összértéke ne lépje túl az EU értékhatárt (ez 100 000 euró összeurópai szinten) és az adott országra érvényes belföldi értékhatárt (ez tagállamonként eltérő, Magyarországon marad 12 millió forint).
Az új szabály szerint olyan tagállamokra vonatkozóan is lehet alanyi mentességet választani, ahol nincs az adóalanynak letelepedettsége (sem székhelye, sem állandó telephelye). Kizárólag a székhely szerinti tagállamban kell beregisztrálni és ott kell választani. Harmadik országban székhellyel rendelkezők egyáltalán nem választhatnak, függetlenül attól, hogy van uniós állandó telephelyük. Tehát belföldön a más tagállamban székhellyel rendelkezők attól függetlenül választhatnak alanyi mentességet, hogy van-e belföldön letelepedettségük.
Az uniós alanyi mentesség révén elkerülhet a más tagállami teljesítési helyű ügyletekre –ha adófizetői pozícióba kerül az adóalany – az ottani áfa fizetés és az ottani adóalanykénti regisztráció. (Például a 10.000 eurót meghaladó együttes összegű közösségen belüli távértékesítésnél vagy import távértékesítésnél nem kell belföldön bejelentkezni az egyablakos rendszerbe és azon keresztül megfizetni a célországbeli áfát, mert alanyi mentes lehet az ottani értékesítés is.) Ugyanakkor az ott teljesített ügyletekre vonatkozó beszerzésekre sem gyakorolható az adólevonási jog, mert az is alanyi mentes ilyenkor, illetve azon tagállamokban teljesített ügyletekhez kapcsolódó belföldi beszerzésekre sem gyakorolható az adólevonási jog, amely tagállamokra nem választ uniós alanyi mentességet.
A székhely tagállamában történő bejelentéssel lehet majd a más tagállamokban teljesített termékértékesítésekre és szolgáltatásnyújtásokra alanyi mentességet választani, így az ottani teljesítési helyű ügyletekre vonatkozó adó megfizetésétől mentesül az adóalany. Ehhez előzetesen nyilatkozni kell az alábbiakról: az adóalany adatairól (név, tevékenység, jogi forma, székhely, adószám), + milyen tagállamra akar választani + a tárgyévi és az előző évivalamennyi tagállami és belföldi értékesítési ellenérték, + alanyi mentességgel érintett tagállamok és belföld vonatkozásában az azt megelőző évi összes ellenérték.
A bejelentést követően az érintett tagállam ellenőriz, dönt az elfogadásról, ha 35 napon belül nincs válasz, akkor elfogadottnak tekintendő.
Legkésőbb a nyilatkozat beérkezésétől számított harmincötödik munkanapon adja ki az adóhatóság az egyedi azonosítószámot és erről az adóalanyt elektronikus úton értesíti. (Az azonosító kiadása előtt valamennyi tagállamtól adatot kér, lecsekkoltat.) Attól a naptól jogosult az adott tagállamra vonatkozóan alanyi adómentesség alkalmazására, amely napon a székhelye szerinti tagállam illetékes hatósága az EX-utótaggal ellátott egyedi azonosítószámot arra a tagállamra is kiterjedő érvényességgel közölte, vagy megerősítette.
Az azonosítószám tartalmazza az „EX” utótagot és az országjelre utaló előtagot (+ az országjelet-Mo-ona HU -és a normál adószám első 8 számjegyét).
A belföldön alanyi adómentességet élvező adóalany, akinek, a székhelye a Közösség más tagállamában van, a számla kiállítással és befogadással kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségeit a székhelye szerinti tagállami szabályozás szerint is teljesítheti.
Az alanyi adómentesség esetén azonban nem használható az import egyablakos rendszer.
Az alanyi adómentesség időszakában keletkezett előzetesen felszámított adó nem vonható le, ha a beszerzett terméket vagy szolgáltatást az adóalany olyan értékesítés során hasznosítja, amelynek teljesítési helye egy másik uniós tagállam, ahol nem választott adómentességet.
2025-tól tehát az alanyi mentességben háromféle státusz választható
- csak belföldre választ alanyi mentességet: mindegy, hogy az összes többi tagállamban mennyi volt az árbevétele (nem számít a 100.000 euró), más tagállamokban adót kell fizetnie, de az ahhoz kapcsolódó belföldi beszerzések áfa tartalma sem vonható le.
- csak uniós alanyi mentessége van: mindegy, hogy belföldön a 12 milliós értékhatár alatt marad-e, csak az a lényeg, hogy a 100.000 eurót ne lépje túl –más tagállamokban nem kell adót fizetni, az ahhoz kapcsolódó belföldi beszerzések áfa tartalma nem vonható le; belföldön áfát kell fizetni, de az ahhoz kapcsolódó beszerzések áfa tartalma levonható.
- belföldi és uniós alanyi mentesség: sem belföldön, sem az érintett tagállamban nincs áfa fizetés, de sem a belföldi sem a más tagállamban teljesített ügyletekhez kapcsolódó adó nem vonható le.
https://wisen.hu/2024/12/02/unios-alanyi-mentesseg-i/
Áfa változások + aktualitások 2024 -2025 Dr. Csátaljay Zsuzsanna Csátaljay -Consulting Kft.
#uniósalanyimentesség #alanyimentességváltozás #alanyimentesség2025